Spausdinti Spausdinti
Tarptautinis olimpinis komitetas, TOK

Tarptautìnis olìmpinis komitètas, TOK (International Olympic Committee, IOC), tarptautinė nevyriausybinė, juridinio asmens statusą turinti, asociacijos pagrindu sukurta ne pelno organizacija. TOK misija - visame pasaulyje populiarinti ­ olimpizmą ir vadovauti ­ olimpiniam sąjūdžiui vadovaujantis Olimpine chartija (­ Chartija). TOK vaidmuo: veikti visų olimpinio sąjūdžio dalių - nacionalinių olimpinių komitetų (NOK), tarptautinių sporto federacijų (TF), olimpinių žaidynių organizacinių komitetų (OŽOK), kitų pripažintų organizacijų - bendradarbiavimo skatintoju ir koordinatoriumi, užtikrinti olimpinių žaidynių šventimo periodiškumą, palaikyti visas olimpinio sąjūdžio nares ir primygtinai raginti jas tinkamomis priemonėmis propaguoti olimpines vertybes, laikytis sporto etikos, kilnaus elgesio dvasios, ginti olimpinio sąjūdžio dalyvių teises, skatinti ir remti moterų dalyvavimą visų lygių sporto struktūrose, sportą visiems, vadovauti kovai su dopingu sporte, dalyvauti taikos propagavimo akcijose ir kita. ­ Olimpinės žaidynės yra išskirtinė TOK nuosavybė. Jam t. p. priklauso teisės į kitą olimpinę nuosavybę: olimpinį simbolį, olimpinę vėliavą, olimpinį devizą, olimpinį himną, olimpinę emblemą, olimpinę ugnį, olimpinį fakelą, kitus olimpinius ženklus.

Įkurtas 1894 birželio 23 d. Sorbonos universitete Paryžiuje vykusiame tarptautiniame sporto kongrese olimpinių žaidynių atgaivintojo prancūzo barono P. de Kuberteno (de Coubertin) iniciatyva. TOK būstinė yra Lozanoje (Šveicarija). 2012 jungė 205 nacionalinius olimpinius komitetus ir 35 tarptautines olimpinių šakų sporto federacijas. TOK nariais renkami autoritetingi, nusipelnę sportui žmonės 8 m. kadencijai (gali būti perrinkti; sukakus 70 m. narystė nutrūksta), narių skaičius negali būti didesnis kaip 115, iš jų ne daugiau kaip 70 individualių narių, 15 aktyvių sportininkų, po 15 TF ir NOK atstovų. TOK nariai, fiziniai asmenys, yra TOK atstovai savo atitinkamose šalyse, bet ne šalių atstovai TOK.

TOK prezidentas renkamas iš TOK narių 8 metams ir gali būti perrenkamas dar 4 metams. Prezidentas atstovauja TOK ir vadovauja visai jo veiklai. TOK prezidentai: D. Vikelas (Graikija, 1894-96), P. de Kubertenas (Prancūzija, 1896-25), H. de Baje-Laturas (Baillet-Latour, Belgija, 1925-42), J. Z. Edstromas (J. S. Edström, Švedija, 1942-46 ėjo prez. pareigas, 1946-52 prez.), E. Brendedžas (A. Brundage, JAV, 1952-72), M. Kilaninas (Killanin, Airija, 1972-80), Ch. A. Samarančas (J. A. Samaranch, Ispanija, 1980-2001), Ž. Rogas (J. Rogge, Belgija, nuo 2001).

Algimantas Gudiškis, Stanislovas Stonkus

 
PROJEKTĄ ADMINISTRUOJA LIETUVOS OLIMPINĖ AKADEMIJA     

© Kūno kultūros ir sporo departamentas prie Lietuvos Respublikos Vyriausybės. Visos teisės saugomos.
Sprendimas: Idamas. Naudojama Smart Web sistema.