Pirmam lietuviškam olimpiniam auksui - 50 metų !!!
2018-10-26

Šiandien, spalio 26 dieną, sukanka 50 metų nuo akimirkos, kai boksininkas Danas Pozniakas tapo pirmuoju Lietuvos olimpiniu čempionu.

Tačiau ar žinote, kad tose pačiose Meksiko olimpinėse žaidynėse, tą pačią 1968-ųjų spalio 26 dieną, praėjus vos valandai po D. Pozniako triumfo, olimpinį auksą laimėjo ir kitas lietuvis - tinklininkas Vasilijus Matuševas? Ir kad būtent jis, susiklosčius aplinkybėms, galėjo būti vadinamas pirmuoju lietuviu, pelniusiu olimpinį auksą?

Bet apie viską nuo pradžių...

Vilnietis D. Pozniakas į Meksiko olimpinių žaidynių pussunkio svorio kategorijos finalą pateko po itin sunkios ir vienos gražiausių turnyre kovos su bulgaru G. Stankovu. Kitame pusfinalyje rumunas I. Monea po varginančios kovos įveikė lenką S. Draganą. Būsimasis varžovas kovoje dėl aukso D. Pozniakui buvo pažįstamas – prieš metus įveiktas Europos čempionate, tačiau sustiprėjęs tiek techniškai, tiek fiziškai, todėl itin pavojingas. Tad legendinis Lietuvos boksininkas ruošėsi sunkiai kovai…

Ir kaip D. Pozniakas nustebo, kai persirengimo kambaryje, iki finalinio susitikimo likus mažiau nei valandai, prie jo priėjo I. Monea ir pasveikino jį su olimpinių žaidynių čempiono titulu - I. Monea atsisakė finalinės kovos.

Vėliau, jau duodamas interviu žurnalistams, pirmasis lietuvis olimpinis čempionas sakė: „Dar ir dabar aš negaliu viso šito pilnai suvokti, vaikštau lyg apsvaigęs. Atvirai pasakysiu, nė viena mano ankstesnių kovų baigtis taip nenudžiugino. Esu labai, labai laimingas.“

Maždaug tuo metu, kai D. Pozniakas suprato iškovojęs olimpinį aukso medalį, kitos arenos rūbinėje finalo rungtynėms ruošėsi Sovietų Sąjungos tinklinio rinktinė. Jos sudėtyje buvo lietuvis Vasilijus Matuševas. Lietuvos atstovas tuo metu buvo vienas jauniausių komandoje, jam buvo 23-eji.

Aštuoniose iki tol žaistose rungtynėse V. Matuševas su komanda iškovojo septynias pergales. Lemiamose, devintose rungtynėse sovietų rinktinė susitiko su Čekoslovakijos komanda. Siekiant aukso, pergalė buvo būtina. Kitu atveju Sovietų Sąjungos komanda būtų smuktelėjusi į trečiąją vietą.

Paskutinėse rungtynėse V. Matuševo komanda 3:0 įveikė varžovus ir užsitikrino čempionų titulą. Lietuvis V. Matuševas aikštėje pasirodė keturiose iš devynių olimpinių rungtynių.

---

Pasak sporto istoriko ir statistikos žinovo Renato Mizero, tiek D. Pozniako, tiek V. Matuševo finalinės varžybos Meksiko olimpinėse žaidynėse turėjo prasidėti spalio 26 dienos 20:00 valandą vietos laiku. Bokso dvikovoje nepasirodžius lietuvio varžovui I. Monea‘i, D. Pozniakas olimpiniu čempionu tapo ir buvo paskelbtas anksčiau. V. Matuševas – tik pasibaigus pakankamai įtemptoms tinklinio rungtynėms.

Informacija paruošta remiantis knyga „Lietuvos tinklinis” ir portalu Sportas.info

Teksto autorius: Gedas Saročka

 

 

 
Atgal   Spausdinti  
Komentarų sąrašas (0)
          PROJEKTĄ ADMINISTRUOJA LIETUVOS SPORTO MUZIEJUS      

© Švietimo, mokslo ir sporto ministerija. Visos teisės saugomos.
Sprendimas: Idamas. Naudojama Smart Web sistema.